۰

امروزه بسته بندی پایدار بیش از هر زمان دیگری یک اولویت بسیار مهم برای برندها و مصرف کنندگان است.

امروزه در برخی کشور های جهان استفاده از پلاستیک های یک بار مصرف برای بسته بندی ها نه تنها مذموم شناخته میشود، بلکه غیر قانونی اعلام شده است. پیرو ضرر های بی شماری که بسته بندی های پلاستیکی و غیر قابل بازیافت برای انواع موجودات زنده و گیاهان دارد، این مسئله امری بحرانی قلمداد میشود.

پس پیاده سازی بسته بندی پایدار در برند شما دیگر یک انتخاب نیست بلکه ضرورت است!

علم مواد با سرعتی باورنکردنی در حال توسعه است، پیشرفت های زیادی در بسته بندی های گیاهی و بسته بندی های کمپوست پذیر صورت گرفته است در نتیجه، گزینه های بسته بندی سازگار با محیط زیست بیشتری در بازار وجود دارد که می تواند طیف وسیعی از محصولات را بسته بندی کند و باعث کاهش ردپای کربن شما بشود. فقط تنها کاری که نیاز است انجام دهید، این است که کمی موشکافانه تر به کالاهایی که میخریم نگاه کنیم.

به علاوه، با آگاهی بیشتر مردم از زباله های ناشی از بسته بندی های نامناسب، برندهایی که به محیط زیست توجهی ندارند تحت تاثیر قرار گرفته و فروش محصولاتشان کمتر می شود و بالطبع به فکر ایجاد تغییرات خواهند افتاد.

بسته بندی پایدار به زبان ساده، بسته بندی است که با گذشت زمان، ردپایی از خودش در محیط باقی نمی گذارد. برای انتخاب گزینه بهتر هنگام خرید به نکات زیر توجه کنید:

ترکیبات: ترکیبات بسته بندی بهتر است صد درصد تجزیه پذیر و یا قابل بازیافت باشد مثل: آلومینیوم، شیشه، کاغذ، مقوا و سایر محصولات جانبی از این قبیل.

فرآیند تولید: بسیاری از محصولات با وجود داشتن ترکیبات پایدار با طی کردن فرایند تولید پیچیده و طولانی دارای رد پای کربنی زیادی هستند که بهتر است از آنها دوری کنیم. مانند محصولات وارداتی، اقلام کمیاب و…

قابلیت استفاده مجدد: در برخی از موارد بسته بندی ها به شکلی طراحی شده اند که ممکن است لزوما بازیافت یا تجزیه نشوند اما قابلیت استفاده ی مجدد در بسیاری از موارد را دارند. این بسته بندی ها نیز در صورتی که از آن استفاده مجد شود میتواند در دسته ی بسته بندی های پایدار قرار بگیرد.

بسته بندی های پایدار باید عوامل اقتصادی و اجتماعی را نیز در نظر بگیرد.

به عنوان مثال، بسته بندی گیاهی ممکن است گزینه مناسبی به نظر برسد. اما به معنای از بین بردن جنگل برای رشد محصولات زراعی است. بسته بندی های پایدارباید نسبت به بسته بندی های یک بار مصرف قیمتی رقابتی داشته باشد.

طراحی پایدار در بسته بندی به چه معناست؟

طراحی پایدار، طراحی بسته بندی محصول با هدف آسیب رساندن کمتر به محیط زیست است.

این کار را می توان با استفاده از مواد بازیافتی انجام داد. همچنین می توانید این کار را با طراحی بسته بندی خود با هدف دیگری انجام دهید.

به عنوان مثال، این کیف خرید از H&M به یک رخت آویز تبدیل می شود.

این کیسه ها نه تنها از مواد کمتری نسبت به کیسه های پلاستیکی سنتی ساخته شده اند، بلکه ۸۰ درصد کاغذش بازیافت می شود.

H&M می‌داند که مشتریانش از برندهایی دارای بسته‌بندی سازگار با محیط زیست قدردانی می‌کنند. بنابراین، طراحی پایدار با در نظر گرفتن قابلیت استفاده مجدد، وفاداری برند را در بین مخاطبانش افزایش می‌دهد.

نمونه های بسته بندی سازگار با محیط زیست

Stripe & Stare

صنعت مد بیشتر از هر پرواز تجاری، در یک بازه زمانی یکسان CO2 منتشر می کند.خرده فروشان بزرگ مد سهم عمده ای در افزایش انتشار گازهای گلخانه ای دارند.

برند استرایپ و استار این را می‌دانستند و می‌خواستند محصولش را پایدارتر کند.

محصولات این برند از تنسل، یک پارچه طبیعی تولید شده از درختان راش که سه برابر نرم‌تر از پنبه هستند و ۹۵ درصد آب کمتری نسبت به پنبه  مصرف می‌کنند.استفاده می کنند.به علاوه لباس زیر آنها کاملاً قابل کمپوست است.

بدیهی است که این برند به بسته بندی نیاز داشت تا با همین ارزش ها مطابقت داشته باشد.

این برند از جعبه هایی استفاده کرد که تا حد امکان نازک بودند. در نتیجه فضای خالی کمتری در داخل جعبه و مواد خام کمتری برای ایجاد بسته بندی استفاده می شود.

Sunad

یک برند لباس اسپانیایی است که از الیاف طبیعی استفاده می کند. این برند متوجه شد که محصولاتش به مقوای راه راه سنگین نیاز ندارد.

بنابراین، سوناد شروع به استفاده از پاکت های کرافت کرد.

بسته بندی پایدار

Monday’s Child

دوشنبه چایلد یک شرکت بریتانیایی است که لباس های دخترانه می فروشد.

بسته‌بندی‌هایی که دوشنبه‌چیلد استفاده می‌کند، پایداری را از طرف دیگر مورد بررسی قرار می‌دهد. این جعبه برای کودکان خانه عروسک است.

بسته بندی پایدار

با افزودن ارزش اضافی به بسته بندی، مشتری ارزش بیشتری برای پول دریافت می کند. استفاده مجدد از جعبه نیز طول عمر بسته بندی را افزایش می دهد.

Snact

Snact برای کاهش ضایعات محصولی که می فروشند از پوست موز ساخته شده است – بخش کاملا خوراکی غذا که تقریباً همیشه بیرون ریخته می شود.

ثانیا، Snact با Tipa همکاری کرد تا بسته‌بندی ۱۰۰% قابل کمپوست ایجاد کند. بسته‌بندی TIPA اجازه می‌دهد تا به یک جایگزین بدون زباله تبدیل شود که به اندازه پلاستیک معمولی بادوام و غیرقابل نفوذ بود، و استفاده از آن را برای بسته‌بندی مواد غذایی ایمن و کاملاً قابل کمپوست کردن می‌کرد.

با کمی اصلاح بیشتر، موادی مانند این می توانند با محصولات یکبار مصرف نیز مبارزه کنند. نی ها و قاشق ها (شاید بسته بندی های قابل استفاده مجدد) ممکن است به زودی از مواد آلی ساخته شوند.

رفتار مصرف کننده و پایداری بسته بندی

گرایش های مصرف کننده مسلما یکی از دلایلی است که بسیاری از برندها از بسته بندی های سازگار با محیط زیست استفاده می کنند. بسته بندی سازگار با محیط زیست می تواند به شما برتری نسبت به رقبا بدهد.

یک لحظه به این وضعیت فکر کنید:

نام برند شما در یک قفسه در یک فروشگاه .

محصول شما مستقیماً در کنار رقبا قرار می گیرد.

یک خریدار محصول شما را در یک دست دارد و محصول رقبای شما را در دست دیگر.

این مشتری در تلاش است تا بفهمد کدام محصول را بخرد. آنها در “حالت خرید” هستند و فقط به یک چیز کوچک نیاز دارند تا خرید کند.

روی بسته بندی شما، مشتری این را می خواند:

این بسته بندی از مواد ۱۰۰% بازیافتی ساخته شده است و ظرف ۱۵ سال به مواد آلی غیر سمی تجزیه می شود.

فروخته شد.

اگر بسته بندی پایدار بخشی از برند شما نیست، همچنان در ذهن خریدار مهم است، حتی اگر برای او مهم ترین چیز نباشد.

یک بیانیه مناسب ممکن است تمام چیزی باشد که برای متعهد ساختن خریدار به محصول شما و نه یک رقیب لازم است.

اما چگونه برندی که هرگز به محیط زیست علاقه‌مند نبوده است می‌تواند تغییری ایجاد کند و بسته‌بندی سازگار با محیط زیست را اجرا کند؟

۱- همه چیز را به یکباره تغییر ندهید

چه در حال فروش یک محصول یا چند هزار محصول باشید، بهتر است قبل از آزمایش مفهوم، به طور کامل به پایداری بسته بندی متعهد نباشید. شما می توانید این کار را با نمونه برداری از گزینه های بسته بندی انجام دهید.

۲ – سفارش نمونه محصول

همانطور که ذکر شد، متعهد شدن به یک راه حل بسته بندی جدید قبل از آزمایش آن خطرناک است. برای بررسی کیفیت بسته بندی خود، یک بسته نمونه سفارش دهید. هنگامی که متقاعد شدید که این یک گزینه کاربردی است، سپس در مقادیر بیشتر سفارش دهید.

۳ – طراحی مجدد را در نظر بگیرید

اجرای بسته بندی جدید می تواند یک شمشیر دولبه باشد اگر همزمان با راه اندازی یک طراحی مجدد جدید برند انجام شود.

یک لوگوی جدید، یک پالت رنگی جدید و دارایی های طراحی واقعاً می تواند با بسته بندی محصول پایدار تکمیل شود.

۴ – قیمت خود را تنظیم کنید قیمت مشخصاً عاملی است که باید در نظر گرفته شود. ممکن است تعجب کنید که بدانید بسته بندی ساخته شده از ۸۰٪ مواد بازیافتی را می توان با حداقل ۰.۲۶ یورو در هر قطعه داشت.

هنگامی که در مورد گزینه بسته بندی تصمیم گرفتید، مهم است که محاسبه کنید آیا می توانید هزینه بسته بندی را جذب کنید یا نیاز به افزایش قیمت دارید.

۵ – سفارش حجم کم

بخشی از آزمایش اینکه برند شما (و مشتری) چگونه به بسته بندی جدید شما می رود، این است که این کار را در حجم های کم انجام دهید. به اندازه ۳۰ قطعه سفارش دهید و واکنش تیم و مشتریان خود را قضاوت کنید. وقتی همه چیز مطمئن شد، اندازه سفارش خود را افزایش دهید!

۶- FIFO

FIFO مخفف عبارت “First in, first out” است و این روشی است که ممکن است بخواهید در بسته بندی خود اعمال کنید. قبل از استفاده از طرح بسته بندی جدید، مطمئن شوید که ابتدا تمام بسته بندی های قدیمی خود را مصرف کرده اید.

۷ – محیط زیستی محصول خود را در نظر بگیرید

هنگامی که مشتریان شما راه حل جدید بسته بندی شما را به خوبی درک کردند، مفهوم پایداری را به خود محصول خود بیاورید. یک محصول سازگار با محیط زیست در جعبه سازگار با محیط زیست یک شمشیر دولبه بازاریابی است!

۸ – بسته بندی سازگار با محیط زیست خود را به رخ بکشید

برندی که خود را به نفع محیط زیست هماهنگ می کند، چیزی است که دنیا می خواهد درباره آن بشنوند. این اخلاقی است که می تواند برند شما را متمایز کند و در رقابت شما دیده شود.

پایداری خود را در کمپین های بازاریابی خود به کار ببرید و مطمئن شوید که مردم می دانند که شما برای کمک به محیط زیست آماده هستید.

نتیجه

اکنون می‌توانید ببینید که چگونه یک برند می‌تواند از بسته‌بندی‌های سازگار با محیط زیست برای ایجاد رابطه بهتر با مشتریانی که به محیط زیست فکر می‌کنند استفاده کند.

با تغییر جهانی به سمت مبارزه با تغییرات آب و هوایی، رویکرد ما به بسته بندی رشد و تغییر خواهد کرد. به جای اینکه یک گزینه جایگزین باشد، بسته بندی سازگار با محیط زیست اهمیت بیشتری پیدا می کند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X