۰
کمپوست

چرا کمپوست کردن مفید شمرده میشود؟

آیا زمانی که ما زباله های خود را دور می اندازیم و توسط شهرداری ها دفن می شود هم این کود تولید میشود؟

در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

مزایای کمپوست

  • کاهش زباله و شیرابه ی حاصل از آن

کمپوست کردن یک راه عالی برای بازیافت زباله های آلی است که در خانه تولید می کنیم. بیش از ۲۸ درصد از زباله های ما از ضایعات غذا و ضایعات باغی تشکیل می شوند. ضایعات مواد غذایی نه تنها بار قابل توجهی بر محیط زیست وارد می کند، بلکه پردازش آن نیز بسیار هزینه بر است. متوسط ​​هزینه دفن زباله های شهری در محل دفن زباله های شهری در ایالات متحده حدود ۵۵ دلار در هر تن در سال ۲۰۱۹ بود. میلیاردها دلار برای مدیریت زباله ها هزینه می شود. علاوه بر آن شیرابه ی زباله ها معضلی بزرگ است که با کمپوست کردن به راحتی قابل مدیریت است.

به طور کلی کمپوست سازی در خانه به ما این امکان را می دهد که بخشی از زباله ها را به جای دفن در محل های دفن زباله به چیزی کاربردی برای حیاط خود تبدیل کنیم.

  • کاهش انتشار متان از محل های دفن زباله

به طور معمول هنگامی که مواد آلی در طبیعت تجزیه میشوند، این عمل به صورت هوازی صورت می گیرد. تجزیه ی هوازی به این معنی است که این فرایند توسط میکروارگانیسم هایی که به اکسیژن نیاز دارند انجام می شود و دی اکسید کربن آزاد میکنند.

وقتی زباله‌های قابل کمپوست به محل دپوی زباله می‌روند، در زیر مقادیر انبوه زباله‌های دیگر مدفون می‌شوند و جریان منظم اکسیژن را برای تجزیه‌کننده‌ها قطع می‌کنند. در این حالت پسماند به تجزیه بی هوازی می رسد و توسط ارگانیسم هایی که می توانند بدون اکسیژن زندگی کنند، تجزیه می شوند. در طی تجزیه بی هوازی، بیوگاز به عنوان یک محصول جانبی ایجاد می شود.

این بیوگاز تقریباً ۵۰ درصد متان و ۵۰ درصد دی اکسید کربن است که هر دو از گازهای گلخانه ای قوی هستند. اما متان ۲۸ تا ۳۶ درصد بیشتر از CO2 گرما را در جو در به دام می اندازد و اثر سوء آن چندین برابر دی اکسید کربن است. اگرچه اکثر مکان‌های دفن زباله ی مدرن دارای سیستم‌های جذب متان هستند، اما این سیستم‌ها همه ی گاز را جذب نمی‌کنند.

محل های دفن زباله سومین منبع بزرگ انتشار متان تولید شده توسط انسان در ایالات متحده است! حال این میزان را به کشور ایران تعمیم دهید که کشوری در حال توسعه است و اکثر مکان های دفن زباله ی آن دارای سیستم جذب متان نیست…

یکی از نمونه های قابل توجه که تاثیر کمپوست باعث کاهش گاز های گلخانه ای شد، سانفرانسیسکو است: در سال ۱۹۹۶ سانفرانسیسکو یک برنامه کمپوست سازی در مقیاس بزرگ ایجاد کرد و تا سال ۲۰۰۰ توانست ۵۰ درصد زباله های خود و در سال ۲۰۱۲ بیش از ۸۰ درصد زباله ها را از محل های دفن زباله منحرف کند. این بدان معناست که از انتشار بیش از ۹۰۰۰۰ تن کربن در هر سال جلوگیری شده است که معادل انتشار گازهای گلخانه ای از ۲۰۰۰۰ وسیله نقلیه مسافربری در سال است.

  • بهبود سلامت خاک و کاهش فرسایش خاک

کمپوست یک ابزار ضروری برای بهبود سیستم های کشاورزی در مقیاس بزرگ است. کمپوست حاوی سه ماده مغذی اولیه مورد نیاز محصولات باغی: نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. همچنین حاوی عناصر ضروری دیگر مانند کلسیم، منیزیم، آهن و روی است.

کمپوست یک جایگزین بسیار عالی و ارگانیک به جای کودهای مصنوعی حاوی مواد شیمیایی است.

  • صرفه جویی در مصرف آب

کشاورزی یکی از مصرف کنندگان اصلی آب در جهان است و تقریباً ۸۰ درصد از مصارف آب را به خود اختصاص می دهد.

 درست است که سیستم های آبیاری در صرفه جویی موثر هستند اما مدیریت آن برای کشاورزان گران و زمان بر است. کمپوست چگونه می تواند به صرفه جوی در مصرف آب کمک کند؟

تحقیقات نشان داده است که ظرفیت نگهداری آب در خاک با افزودن مواد آلی افزایش می یابد. در واقع، هر ۱ درصد افزایش مواد آلی در خاک به خاک کمک می کند ۷۵۷۰۸ لیتر آب بیشتری در هر هکتار نگه دارد.

با استفاده از کمپوست برای پرورش خاک سالم، کشاورزان مجبور به استفاده از آب زیادی نیستند و همچنان می توانند عملکرد بالاتری در مقایسه با کشاورزی با خاک تخریب شده داشته باشند.

  • کاهش ضایعات غذایی شخصی

مصرف کنندگان مسئول هدررفتن حجم زیاد مواد غذایی هستند. یک خانواده آمریکایی چهار نفره به طور متوسط ​​ماهیانه حدود ۱۵۰ دلار غذا دور می ریزد که ۵۰ درصد نسبت به دهه ۱۹۷۰ افزایش داشته است.

طبق گزارشی در سال ۲۰۱۶ در گاردین، خرده فروشان و مصرف کنندگان ایالات متحده سالانه حدود ۶۰ میلیون تن (یا ۱۶۰ میلیارد دلار) مواد غذایی را دور می ریزند.

 بهترین راه برای کاهش اثرات ضایعات مواد غذایی در مرحله اول جلوگیری از هدر رفتن غذا است، با این حال حتی اگر هر کاری که ممکن است برای کاهش ضایعات مواد غذایی انجام دهیم، همچنان ضایعاتی وجود خواهد داشت که قابل مصرف نیستند (مثلاً پوست موز).

کمپوست کردن راهی عالی برای بازیابی این زباله ها به جای انداختن آنها در سطل زباله است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X